گشتن بی‌این‌که بدانی چه چیزی پیدا می‌کنی

در این‌جای زندگی که چیزهای مهم، چیزهای زیبا و معنی‌دار تمام می‌شوند و نمی‌دانم بعد از این چه پیش خواهد آمد، به کدام سمت‌وسو کشیده می‌شوم و چه انتظارم را می‌کشد، میان کشاکش دل‌کندن از چیزهای تاریخ‌دار که خیلی زمان با هم بوده‌ایم و دلهره‌ی نامعلومی آینده، در همین حال که نمی‌دانم کدام یک از این‌هایی که در کوله‌بارم جمع کرده‌ام قرار است به دردم بخورد، در کدام‌شان به قدر کافی خوبم و کدام‌شان فقط قرار است علاقه‌ی جانبی باشد، ایستادن در زمان حال و بودن چیزی که هستم، نه سرگردانی میان چیزهایی که می‌توانم بشوم (یا سوگواری برای چیزهایی که زمانی بوده‌ام)، برای مدتی کوتاه اطمینان‌بخش است. 

یک‌شنبه بعدازظهرها با آوا خوش می‌گذرانیم. بعد کلاس وقتی لیوانم را می‌برم و چای می‌ریزم تا زمانی که پشت میزم برگردم و کلاس عمومی اعصاب‌خردکنم شروع بشود، خوش‌حالم. دستور زبان همیشه خوش‌حالم کرده و با او دوباره برمی‌گردم به آن روزهای کشف و جست‌وجو. خطوط کلی‌اش را برایش می‌کشم و بعد می‌برم رهایش می‌کنم میان متن‌ها. می‌خواند، بلندبلند فکر می‌کند، حرف‌های قبلی‌ام را مرور می‌کند و با جمله‌ها کلنجار می‌رود تا گره‌هایش را باز کند. و من کنار می‌مانم و تماشا می‌کنم عرق‌ریختنش را. گاهی یادآوری‌ای می‌کنم، گاهی سؤال‌های هدایت‌کننده می‌پرسم و گاهی دری مخفی باز می‌کنم به چیزهایی که از بودنشان هم خبر نداشته. بعضی وقت‌ها هلش می‌دهم میان ترس‌هایش. آخر جلسه‌ی قبل، گفتم بگذار جالبش کنیم و متنی از تاریخ بیهقی آوردم که تحلیل کند. چه‌قدر غرغر بیخودی کرد و آخر انقدر هیجان‌زده شد از حل‌کردنش که مثال بعدی را از کلیله‌ودمنه آوردیم.

امروز چند دقیقه‌ای با خودش درگیر بود، سر این‌که چه‌طور ممکن است که یک صفت مضاف بشود. و من فکر می‌کردم به آن روزی که خودم درگیر کشفش بودم؛ به کتاب درسی پیش‌دانشگاهی‌ام که مثل کتاب معجون‌سازی شاهزاده‌ی دورگه پر از حاشیه‌نویسی بود. فکر کردم کاش هر سمتی که رفتم بعد از این، شوق جست‌وجو رهایم نکند. برایش از پدیده‌ی صفت جانشین موصوف گفتم و خواندم: 

زیبا،

 هنوز عشق در حول‌وحوش چشم تو می‌چرخد 

از من مگیر چشم. 

دست مرا بگیر 

و کوچه‌های محبت را با من بگرد 

یادم بده چگونه بخوانم 

تا عشق در تمامی دل‌ها معنا شود... ۵ قلب
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
طوری پراکنده‌ایم در جهان
که جز کلمات هیچ‌چیز نداریم.
آرشیو مطالب
طراح اصلی قالب: عرفان .در بهار نوری‌ست